Prof.Dr. Hayriye EŞBAH TUNÇAY,

Professor of Landscape Architecture

Bölüm Başkanı – Head of Department

 

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Peyzaj Mimarlığı bölümünde Profesördür. HET Peyzaj ve Kentsel Tasarım ofisinin kurucusudur. Kentsel, kırsal, tarihi ve kültürel her tür alanın insan-doğa ilişkisini kuvvetlendirecek şekilde tasarımı üzerine geliştirdiği projelerinde peyzaj ekolojisinin tasarıma yansımaları, iklim değişikliği ve gelecekteki şehirler için uyum stratejilerinin geliştirilmesine odaklanır.

Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Programlarında stüdyolar yürütmekte, lisans ve lisans üstü dersler vermektedir. Saygın bilimsel dergilerde ve profesyonel magazinlerde yayınlanan 150’den fazla makalesi ve Amerika, Avrupa ve Asya’daki sayısız tasarım okullarında atölye çalışmaları ve davetli konuşmaları mevcuttur. Çalışmaları, YÖK Eğitim Bursu, Fulbright Araştırma Bursu; Arizona University Director’s Award’a ek olarak Avrupa Birliği ve TÜBİTAK’tan alınan yüksek sayıda bilimsel araştırma fonları ile desteklenmiştir.

Tasarımcı kimliği ile önemli sayıda ulusal ve uluslararası tasarım ödülüne layık görülmüştür Tasarımları ve uygulanmış projeleri ile 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödüllerini almıştır. Esbah-Tuncay, Doktora çalışmalarını Arizona State Üniversitesi’nde Çevre Tasarımı ve Planlaması alanında, Yüksek Lisansını ise University of Arizona’da Peyzaj Mimarlığı alanında tamamlamıştır. 2011-2019 yılları arasında İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı ve İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmıştır. Türkiye Peyzaj Mimarları Odasına kayıtlı Peyzaj Mimarı ve Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği üyesidir.2019 yılından beri Harvard Üniversitesi Tasarım Fakültesi’nde Fulbright Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.


Hayriye Esbah-Tuncay is a Professor of Landscape Architecture at Istanbul Technical University and Fulbright Visiting Scholar at Harvard University Graduate School of Design. She is the Founding Director of HET (Habitat-Ecology-Technology). Her professional interests include landscape ecology and its reflections on design, climate change, and adaptation strategies for future cities. She focuses her practice on promoting healthy human and nature relationships in all types of urban, rural, natural, historical, and cultural landscapes. Her broad range of interests are driven by the challenges resulting from rapidly growing metropolitan areas in developing countries. She was the Chair of the Department of Landscape Architecture, and the Director of Urban and Environment Research Center at ITU (2011-2019). 

Esbah-Tuncay runs various Studios both in the Landscape Architecture and Urban Design Programs and teaches at graduate and undergraduate levels. She has more than a hundred and fifty articles published in reputable scientific journals and professional magazines, and workshops and keynote speeches in numerous design schools in America, Europe, and Asia. Her work has been recognized with the Turkish Higher Education Council Scholarship; Fulbright Research Fellowship; University of Arizona- Director’s Award along with significant numbers of research grants from the Scientific and Technological Research Council of Turkey and European Union. She holds great numbers of national and international design awards and recognitions. 

Esbah-Tuncay received her Doctoral degree in Environmental Design and Planning from Arizona State University and her Master of Landscape Architecture from the University of Arizona. She is a registered Landscape Architect in the Turkish Landscape Architects Association and a member of the American Society of Landscape Architects.