PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜM BAŞKANLIĞI MEKTUBU

21.08.2020. İSTANBUL

Sevgili Öğrencilerimiz,

Öncelikle oldukça rekabetçi bir ortamda sağlamış olduğunuz başarıdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Peyzaj Mimarlığı ülkemizde gelişmeye devam eden diğer planlama ve tasarım disiplinlerine göre genç sayılabilecek bir meslek disiplinidir. Genç bir disiplin olmasının sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendiren İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü ise misyonu ve vizyonu ile ülkemizde Peyzaj Mimarlığı söyleminin ve pratiğinin yönünü belirleyen önde gelen kurumlar arasında yer almaktadır. 2002 yılında ilk kez Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan bölümümüz Peyzaj Mimarlığı Disiplinini Mimarlık Fakültesi kültürü ile ele alan, çağdaş, çok disiplinli bir yapılanma içerisinde eğitim veren öncü bir kurum olmuştur. 2017 yılında bölümümüz uluslararası platformda eğitimin kalitesini belgelemiş ve Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Federasyonu tarafından (IFLA) tam tanınırlık / akreditasyon elde etmiştir. Bu yönü ile de bölümümüz Türkiye’de uluslararası tanınırlığa sahip ilk ve tek Peyzaj Mimarlığı Bölümü olma özelliğine sahiptir.

Böylesi özel bir oluşumun bir parçası olarak 4 yıllık akademik eğitim ve öğretim sürecini Taşkışla’nın çok kültürlü ve yaratıcı ortamı içerisinde tamamlayacak olmak bir ayrıcalıktır. Tasarım odaklı bir eğitim veren İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü ise güncel gelişmeleri müfredatına yansıtan, konusunda uzman genç ve dinamik akademik kadrosu ve “tasarımda mükemmeliyet” ilkesi ile özgün tasarımcılar yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Taşkışla çatısı altında alacağınız eğitim ile çevresel değerlere duyarlı ve saygılı, çağdaş bilimsel ve eleştirel düşünmeyi benimsemiş, özgün düşünceler geliştirebilecek ve bunları uygulama becerisine sahip, mesleki etik ve çevresel duyarlılığı göz önünde tutarak farklı ölçek ve içeriklerde yaşam alanlarının sürdürebilirliğinin sağlanmasına yönelik üretimlerde bulunan, disiplinlerarası kulvarda yönlendirici ve öncü meslek insanları ve bilim insanları olarak profesyonel hayata hazırlanacaksınız.

Taşkışla sizlere kendi profesyonel kimliğinizi yapılandıracağınız, diğer disiplinlerle etkileşimin üst seviyede olduğu üretken bir ortam sunmaktadır. Bu ortamın bir parçası olarak Peyzaj Mimarlığı Bölümü savunduğu ilkeler ve etik değerleri ile siz değerli öğrencilerimize alanınızda alabileceğiniz en  iyi eğitimi İTÜ kalitesi ile sunmakta, mesleki değerleri en üst seviyede savunan, düşünen, sorgulayan ve üreten Peyzaj Mimarları yetiştirmektedir.  Bölümümüz, Peyzaj Mimarlığı’nın planlama ve tasarım alanına kazandırdığı hassas düşünme biçimini önceleyen, evrensel değerleri yerel değerler ile harmanlayan zengin müfredatı ile doğaya, kültüre ve toplumsal değerlere karşı duyarlı, söylem üretebilecek profesyoneller olarak kendinizi geliştirdiğiniz bu uzun ve keyifli serüvende yolunuzu ve ufkunuzu açacaktır.

Sağlıklı, keyifli ve başarılı bir eğitim-öğretim dönemi dileklerimle…

Doç. Dr. Meltem Erdem Kaya

İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Bölüm Başkanı